• Ogólnopolski Projekt Edukacyjno-Społeczny „Każdy inny – wszyscy równi”

     • Klasa 3 realizuje kolejne zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Międzynarodowy Dzień Niewidomych, zapoznaliśmy się z zaburzeniami związanymi z afazją rozwojową, dysleksją i zespołem Downa. Poznaliśmy język migowy i alfabet Braille'a. Zwiększamy swoją świadomość, czytamy „Bajki bez barier”, poznajemy istotę zaburzeń i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Stajemy się empatyczni, pomocni i tolerancyjni. 

      Justyna Forjasz

     • Lekcja zdrowego żywienia

     •  

      Dnia 28listopada 2022r.,w ramach propagowania zdrowych nawyków żywieniowych i budowania świadomości żywieniowej, uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą gościli dzisiaj pana Sebasiana Pietrzaka - absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, który z zawodu jest dietetykiem. Ponieważ nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat, pan Sebastian przeprowadził warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania 🍓🍊🍋🍉🍎. Dzieci dowiedziały się, jak komponować zdrowe posiłki, dlaczego ważne jest śniadanie oraz ile cukru i soli znajduje się w ich ulubionych przekąskach. Pan dietetyk wziął pod lupę McDonalda 🍟🍔 i wszystkie ukochane batoniki 🍫🍬🍭 Był też czas na zadanie panu dietetykowi nurtujących pytań, a był ich cały ogrom! 

     • Gorzowski Festiwal Nauki

     • Dnia 22 listopada 2022r. nasi uczniowie z klasy 4 oraz 6a wraz z opiekunami udali się na kolejową wyprawę do Gorzowa Wielkopolskiego, aby wziąć udział w "Festiwalu Nauki" organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego. Pracownicy gorzowskiego AWF-u zadbali, by dostarczyć nam ogromu wrażeń i doświadczeń - było mierzenie siły, stany całkowitego odprężenia, no i teraz już doskonale wiemy, co nam  w brzuchu burczy!  

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

     • „Dzisiaj wielkie święto mamy,

      świętujemy dziś z misiami

      Każdy miso cieszy się,

      każdy dziś świętować chce (…)”

       

      25 listopada w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

      Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki. Cała historia rozpoczęła się jednak, o wiele wcześniej niż można przypuszczać…

      W 1902 roku Teodor Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił wybrać się na polowanie. Podczas polowania jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Zaprowadził niewinne zwierzę do Roosevelta. Prezydent kazał natychmiast uwolnić przestraszone zwierzątko. Jeden ze świadków wydarzenia uwiecznił całe wydarzenie na ilustracji, którą umieścił w gazecie. Zdjęcie oraz historia dotarła do producenta zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobnienie imienia prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear. Dziś ta nazwa w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

       

      Leśne Skrzaty

      „Czy to jutro, czy to dziś”- wszystkim jest potrzebny miś.

      25 listopada br. przedszkolaki z grupy: Leśna Skrzaty

      uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.

       

      Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", 'Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.

       

      Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

      Liski

      „Jestem sobie mały miś – bawię się w przedszkolu dziś!”

      Przedszkolaki z grupy Liski obchodziły cały misiowy tydzień, podczas którego wykonaliśmy wiele tematycznych prac plastycznych i rozmawialiśmy o Święcie Pluszowego Misia.

      25 listopada maluszki mogły przynieść do przedszkola swoje misie, które towarzyszyły nam podczas wspólnych zabaw.

      Dzień Pluszowego Misia pełen był radości i wspólnej zabawy – dzieci poznały historię pluszowego misia, mogły przejść śladami niedźwiadka, wskoczyć do misiowej jaskini, wykonaliśmy wspólny żelkowy eksperyment, a także misia z papierowego talerzyka.

       

      Jagódki

     • Gdzie ta kostka? - realizacja projektu w grupie Jagódki

     • 17 listopada grupa przedszkolna Jagódki wykonała kolejny eksperyment pt. "Gdzie ta kostka?". Kość od kurczaka włożyliśmy do słoika z octem. Ocet rozpuszcza wapń, który jest podstawowym składnikiem kości. Po tygodniu obserwacji zauważyliśmy, że kość przypomina plastelinę - stała się elastyczna.

     • Gazetowa gimnastyka dla każdego smyka - realizacja projektu w grupie Liski

     • 24 listopada grupa Liski przystąpiła do realizacji kolejnych zadań projektowych – „W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie”.

      Dzisiaj nasze małe przedszkolaki wykonały trzy zadania projektowe:

      • Na gazetach gramy i muzykę odkrywamy – tworzenie muzyki z wykorzystaniem gazet” do utworu „Clap, clap song” (wg metody Batti Strauss – aktywne słuchanie muzyki).
      • Ręce swe ćwiczymy i kulkami się bawimy – tworzenie papierowych kulek i wykorzystanie ich podczas ćwiczeń gimnastycznych”.
      • Gazetowa gimnastyka dla każdego smyka – ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem gazet”.
     • Zimowe zabawy na śniegu - Leśne Skrzaty, Liski i Jagódki

     • Przyszła do nas zima biała, wszystko śniegiem zasypała!
      Wszystko śniegiem otuliła  - taka jest ta zima miła!

      Gdy się śmieje, śnieg z nieba leci,  aby na spacer mogły wyjść dzieci…

      Za oknem prawdziwie zimowa aura.  Ponieważ nasze najmłodsze przedszkolaki uwielbiają zimę, uznały,  że to doskonała pora na sanki i podziwianie natury😊♥️☃️☃️☃️

      Przedszkolaki z grup Leśne Skrzaty, Liski i Jagódki 21.11.2021 r. wybrały się, by skorzystać z zimowej pogody!

      Leśne Skrzaty

      Liski

      Jagódki

     • Owocowe przekąski - grupa Jagódki i Leśne Skrzaty

     • O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą Leśne Skrzaty oraz Jagódki w poniedziałek  21.11.2022 r. z Panią Barbarę Gradowska i Panią Karoliną Dębicką miały bardzo dużo pracy, ponieważ postanowiły przygotować owocową przekąskę. Dzieci nadziewały na patyczki wcześniej przez siebie pokrojone, ulubione owoce, tworząc w ten sposób pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Po zakończonej pracy maluszki same skosztowały to, co same zrobiły. Przedszkolakom bardzo smakowała ta owocowa przekąska, a przygotowanie szaszłyków sprawiło dzieciom dużo radości 😊♥️ 

     • Super Bezpieczne miasteczko Peronowo

     • Uczniowie klasy 3 biorą udział w konkursie plastycznym. Stworzyli  Super Bezpieczne miasteczko Peronowo . Potrzebną dokumentację fotograficzną wraz opisem pracy wysłaliśmy do organizatora. Ogólnopolski konkurs plastyczny „Kierunek – Bezpieczeństwo” organizowany jest w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.

      Makieta miasteczka została wykonana z papieru oraz tektury falistej. Wszystkie elementy zostały pokolorowane flamastrami i farbami. W makiecie dzieci przedstawiły sytuację, która pokazuje bezpieczne zachowanie na terenach kolejowych, na peronie , w pobliżu przejazdów czy torów.

      Przygotowała: Anna Westfahl

     • Kolejny eksperyment w projekcie - grupa "Leśne Skrzaty"

     • 17.11.2022 grupa Leśne Skrzaty wykonała kolejny eksperyment z projektu "Mała Fabryka Eksperymentów".

      Temat dzisiejszego zadania to: "Czego boją się balony?"

      Dzieci pod kierunkiem Pani Barbary Gradowskiej sprawdzały, czy przez nadmuchany balon można przełożyć patyczek do szaszłyków, tak by nie pękł. Do wspólnej zabawy podczas projektu "Leśne Skrzaty" zaprosiły również grupę "Liski".

      Opis wykonanego eksperymentu:

      Nadmuchujemy dwa balony i zawiązujemy supeł (mniej więcej 2/3 normalnej objętości). Próbujemy nabić pierwszy balon na patyczek szaszłykowy. Udało się? Teraz bierzemy drugi patyczek i balon. Ostrą część patyczka przykładamy do powierzchni balonu tuż obok supła. Powoli i ostrożnie przebijamy balon patykiem. Następnie delikatnie prowadzimy patyczek do górnej części balona. Patyk powinien wyjść przez środek ciemniejszego punktu na balonie (naprzeciwko supełka).

      Obserwacja:

      W pierwszym wypadku balon pęknie przy próbach przekłucia. Wbijając patyk w wyznaczonych miejscach, możemy uzyskać "balonowego szaszłyka".

       

     • SZKOŁA PODSTAWOWA W BOGDAŃCU ŚWIĘTUJE 104 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     • 10 listopada 2022 roku cała społeczność naszej szkoły, wspólnie z zaproszonymi gośćmi obchodziła Święto Niepodległości. To dzień bardzo ważny dla wszystkich Polaków, którzy kochają swoją Ojczyznę. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska znowu stała się wolna i niepodległa.
      Na uroczystym apelu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „ Kocham Cię Polsko”. Wzruszające i piękne wiersze, piosenki, tańce oraz przemarsz żołnierzy
      przypomniały nam drogą Polaków do wolności. O godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” w pełnej wersji. W ten sposób po raz kolejny włączyliśmy się w akcję „Szkoła do
      hymnu”. Następnie wspólnie przemaszerowaliśmy z flagą biało-czerwoną na plac przykościelny. Przy bogdanieckich obeliskach odbył się Apel Poległych oraz modlitwa w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy, którą poprowadził ksiądz proboszcz Gabriel Stożek. Po nim delegacje gości, Dyrekcji i poszczególnych klas złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy obeliskach.

      Nauczyciel historii: Remigiusz Wojczal

     • Święto Niepodległości w grupie "Tropiciele"

     • 11 listopada grupa "0" "Tropiciele" uroczyście obchodziła Święto Niepodległości. W grupie malowaliśmy godło Polski, a następnie uczestniczyliśmy w uroczystym apelu, gdzie oglądaliśmy występy starszych kolegów i koleżanek.

     • Dbamy o zęby - grupa 0 "Tropiciele"

     • 8 listopada zerówkowicze spotkali się z Panią pielęgniarką. Dzieci pod okiem Pani pielęgniarki czyściły swoje zęby, aby były czyste i zdrowe. Szczoteczki do zębów zostały zakupione przez panią wychowawczynię. Grupa "Tropiciele" będzie dbać o swoje zęby przez cały rok szkolny, aby mieć piękny uśmiech.

     • Przedstawienie teatralne pt. "Cyrk przyjechał"

     • Dzisiaj dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych miały okazję uczestniczyć w przestawieniu teatralnym pt. "Cyrk przyjechał".

      Co nieoczekiwanego stanie się, jeśli w cyrku zabraknie artystów? Odpowiedź na to pytanie bez wątpienia dostały dzisiaj nasze maluchy i Panie nauczycielki, mogąc wcielić się w rolę cyrkowych zwierząt i cyrkowych postaci. Artyści teatru uraczyli nas pełną humoru, barwną opowieścią, z równie dobrym zakończeniem!

     • Narodowe Święto Niepodlegości

     •           Wójt Gminy Bogdaniec, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bogdańcu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bogdańcu zapraszają Rodziców, Mieszkańców Naszej Gminy oraz Przyjaciół Szkoły na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą 10 listopada 2022r. o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Po montażu słowno-muzycznym odbędzie się Apel Poległych przy Bogdanieckim Dębie Pamięci na placu przykościelnym w Bogdańcu

     • "Opancerzone nasiona" w grupie "Jagódek"

     • Grupa "Jagódek" 3 listopada wykonała kolejny eksperyment "opancerzone nasiona". Jagódki dowiedziały się, jakie znaczenie ma grubość łupiny nasiennej i jak wpływa na kiełkowanie. Oraz jakich czynników potrzebują roślinki, aby mogły rosnąć.

     • "Mała fabryka eksperymentów" w grupie "Leśne Skrzaty"

     • 28 października nasze przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty" wykonały pierwszy z 15 eksperymentów. Dzieci były zachwycone!!! Oto fotorelacja.

      Eksperyment pt." Lemoniada Jabłkowa własnej roboty" 

      Opis do eksperymentu:
      Grupa "Leśne Skrzaty" z Przedszkola Nr 2 w Bogdańcu rozpoczęła przygodę, jako mali odkrywcy. W tym miesiącu przeprowadziliśmy pierwszy eksperyment pt. "Jabłkowa lemoniada własnej roboty". Na talerzyku umieszczamy cukier, kwasek cytrynowy i sodę. Wsypujemy wszystkie składniki do dzbanka i zalewamy sokiem. Powstaje nam musujący napój 😊 Zabawa była wyśmienita!!!