Odwiedzili nas nasi przyjaciele ze szkół biorących udział w projekcie z Cedyni i Neutrebbin. Była to piękna okazja do podsumowania dorobku naszej międzynarodowej drużyny oraz uhonorowania
i podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do rozwoju projektu LEGO. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 w holu szkoły. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele organów i instytucji samorządowych, dyrektorzy szkół uczestniczących w projekcie oraz nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia z programowania LEGO. Specjalnymi gośćmi byli także Dyrektor Biura Euroregionu Viadrina – pan Krzysztof Szydłak oraz Pan Rudolf Schlotchauer – autor i dobry duch projektu.
Całe wydarzenie odbyło się w duchu międzynarodowej współpracy i przyjacielskich relacji. Podczas uroczystości odbyły się różnorodne prezentacje i wystąpienia. Rozpoczęliśmy od przywitania gości
i wraz z Małą Akademią Jazzu śpiewająco ogłosiliśmy oficjalne otwarcie jubileuszu. Następnie odbyła się krótka prezentacja o historii programowania LEGO w konkursach First LEGO League oraz o tym, jak wpływa ono na rozwój kompetencji STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics)
u uczniów. Po prezentacji członkowie międzynarodowej drużyny Lego Raiders zaprezentowali swoje prace z LEGO na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Były to różnorodne projekty, takie jak roboty wykonujące konkretne zadania: Lego Mindstroms, Ozoboty, Lego Spike oraz prace uczniów naszej szkoły z fizyki: pojazdy na napęd z gumki recepturki lub napęd odrzutowy. Goście mieli możliwość bezpośredniej interakcji z uczniami oraz zadawania pytań na temat ich projektów.
Następnie wszyscy zaproszeni udali się do biblioteki szkolnej, gdzie mogli obejrzeć wystawę czasową dokumentującą 10 lat współpracy w projekcie Lego. Podsumowaniem obchodów było zdmuchnięcie świeczek na jubileuszowym torcie, który został przygotowany przez mamę uczestniczki projektu.
W bibliotece, przy słodkim poczęstunku uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami
z jubileuszu i podziękować sobie nawzajem za dotychczasową współpracę.
Obchody jubileuszu 10-lecia współpracy polsko-niemieckiej były nie tylko okazją do świętowania, ale przede wszystkim do podsumowania dorobku i sukcesów naszej szkoły w dziedzinie programowania. Dzięki współpracy polskich i niemieckich nauczycieli oraz aktywnemu uczestnictwu uczniów, programowanie LEGO zdobyło popularność i rozwinęło się w sposób niezwykły. Jest to celowe narzędzie, które doskonali umiejętności technologiczne, logiczne i twórcze młodych ludzi. Już nie możemy się doczekać kolejnych jubileuszów i kolejnych osiągnięć w dziedzinie programowania LEGO.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły za wszelką pomoc. Specjalne podziękowania należą się Rodzicom naszych uczniów – uczestników projektu – p. Joannie Okulik,
p. Magdalenie Kozłowskiej, p. Klaudii Sawickiej.
Marta Andruszko, Edyta Kiełpińska, Anna Rutkowska-Szabla