Szanowni Państwo,
przyjmijcie życzenia zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego 2023 Roku
Szanowni Państwo,
przyjmijcie życzenia zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego 2023 Roku
Nowa galeria Wigilie klasowe 2022 została dodana do albumu fotograficznego
Ostatni dzień prze świętami Bożego Narodzenia to czas wspólnych spotkań klasowych. Na koniec wspólnie obejrzeliśmy występy naszych uczniów.
Nowa galeria SPOTKANIE PRZY GAŁĄZCE ŚWIERKU 2022 została dodana do albumu fotograficznego
Projekt polsko-niemiecki
W dniach 15.12.-16.12.2022r. odbyło się spotkanie młodzieży polsko-niemieckiej w ramach projektu "Boże Narodzenie bez granic - tradycje i współczesność"". W projekcie polsko-niemieckim w Szkole Podstawowej w Bogdańcu uczestniczyła grupa młodzieży z Niemiec, ze szkoły Oderbruch-Oberschule z Neutrebbin i z Polski wraz opiekunami. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w następujących warsztatach: dekoracyjnych, wokalno-muzycznych, w warsztatach poznajemy tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i w Niemczech, w warsztatach integracyjnych - gry i zabawy. Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest spotkanie kilku pokoleń. Przy wigilijnym stole zasiedli uczniowie naszej szkoły i młodzież z Niemiec, rodzice i dziadkowie, mieszkańcy gminy, władze lokalne: wójt gminy Bogdaniec, sołtysi, radni, dyrektorzy placówek z terenu gminy oraz nasi zasłużeni emeryci. Realizacja projektów polsko-niemieckich jest doskonałym sposobem kształtowania w młodzieży otwartości wobec tego, co nowe i mało znane. Daje możliwość rozwijania zainteresowań, poznania innych krajów europejskich oraz uczy zrozumienia odmienności innych narodowości i wzajemnej tolerancji. Projekty otrzymały wsparcie finansowe od PNWM "Pro Europa Viadrina, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Bogdańcu oraz Gminy Bogdaniec.
Edyta Kiełpińska - nauczyciel języka niemieckiego,
koordynator projektu
5 grudnia klasa 3 i 6a odwiedziła Majaland-Kownaty. W parku rozrywki czekała na dzieci potężna dawka zabawy w towarzystwie bohaterów bajki o pszczółce Mai. W zimowej scenerii Las zabaw to prawdziwy tor przeszkód, gdzie można się wspinać, zjeżdżać czy bawić się w berka. Rollercoaster Wiking zabierał wszystkich na przejażdżkę przez jaskinię, wulkan do wspinania, rowery do latania, a Totem Wikingów sprawił iż poczuliśmy się jak prawdziwi Wikingowie . To był niesamowity dzień!
Dnia 7 grudnia 2022r. klasa IV wraz z opiekunami, panią Iwoną Jessa oraz panią Agatą Brąś wybrała się do Gminnej Biblioteki W Bogdańcu na mikołajkowe warsztaty i wykonała przepiękne, piórkowe choinki.
W dniach 21.11. – 25.11.2022r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Pozytywnych Emocji.
Pierwszym dniem był Światowy Dzień Życzliwości, drugim Dzień Kreatywności, trzecim Dzień Zdrowia Fizycznego, czwartym Dzień Wytrwałości i ostatnim był Dzień Wdzięczności.
Realizowaliśmy krótkie indywidualne i grupowe zadania. Wszystkie zadania podejmowane były w przyjaznej atmosferze bez znamion jakiejkolwiek rywalizacji w klasach, czy pomiędzy klasami.
Działania miały na celu: rozwijanie w dzieciach i młodzieży podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych; uwrażliwianie na potrzeby innych osób; budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych; kształtowanie postaw świadomych i wyrozumiałych wobec niepełnosprawności innych osób (kolegów, koleżanek, itp.) – elementy edukacji włączającej; rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia.
Mikołajki w przedszkolu
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki.
Święta Bożego Narodzenia wiążą się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Dzień ubierania choinki w przedszkolu jest dniem wyjątkowym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zawieszały choinkowe ozdoby: bombki, gwiazdy betlejemskie, różnokolorowe łańcuchy, kolorowe światełka Ileż było radości wśród dzieci, a w grupach od razu zrobiło się świątecznie. Drzewka zostały przystrojone bardzo szybko, wyglądają wyjątkowo i przypominają nam, że Święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż…
5 grudnia maluszki i średniaczki z naszego przedszkola ubierały w swoich salach choinki.
Nowa galeria Mikołajki szkolne została dodana do albumu fotograficznego
Mikołajkowe świętowanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bogdańcu
Mikołajki są wspaniałą okazją do oderwania się choć na chwilę od szkolnej rzeczywistości. W naszej szkole zapanowała wczoraj iście świąteczna atmosfera. Podczas wspólnego spotkania tańczyliśmy, śpiewaliśmy świąteczne piosenki i prezentowaliśmy mikołajowe stylizacje. Mikołaj nas nie zawiódł i przygotował dla nas słodkie upominki. Co więcej sam dołączył do naszego Mikołajowego Maratonu i muszę przyznać, że wie jak się ruszać :) . Nie obyło się bez niespodzianek, ale wszyscy byliśmy wczoraj bardzo szczęśliwi. Mikołaju, dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy w przyszłym roku!
Samorząd Uczniowski
Klasa 3 realizuje kolejne zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Międzynarodowy Dzień Niewidomych, zapoznaliśmy się z zaburzeniami związanymi z afazją rozwojową, dysleksją i zespołem Downa. Poznaliśmy język migowy i alfabet Braille'a. Zwiększamy swoją świadomość, czytamy „Bajki bez barier”, poznajemy istotę zaburzeń i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Stajemy się empatyczni, pomocni i tolerancyjni.
Justyna Forjasz
Dnia 28listopada 2022r.,w ramach propagowania zdrowych nawyków żywieniowych i budowania świadomości żywieniowej, uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą gościli dzisiaj pana Sebasiana Pietrzaka - absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, który z zawodu jest dietetykiem. Ponieważ nawyki żywieniowe należy kształtować od najmłodszych lat, pan Sebastian przeprowadził warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania 🍓🍊🍋🍉🍎. Dzieci dowiedziały się, jak komponować zdrowe posiłki, dlaczego ważne jest śniadanie oraz ile cukru i soli znajduje się w ich ulubionych przekąskach. Pan dietetyk wziął pod lupę McDonalda 🍟🍔 i wszystkie ukochane batoniki 🍫🍬🍭 Był też czas na zadanie panu dietetykowi nurtujących pytań, a był ich cały ogrom!
Dnia 22 listopada 2022r. nasi uczniowie z klasy 4 oraz 6a wraz z opiekunami udali się na kolejową wyprawę do Gorzowa Wielkopolskiego, aby wziąć udział w "Festiwalu Nauki" organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego. Pracownicy gorzowskiego AWF-u zadbali, by dostarczyć nam ogromu wrażeń i doświadczeń - było mierzenie siły, stany całkowitego odprężenia, no i teraz już doskonale wiemy, co nam w brzuchu burczy!
„Dzisiaj wielkie święto mamy,
świętujemy dziś z misiami
Każdy miso cieszy się,
każdy dziś świętować chce (…)”
25 listopada w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki. Cała historia rozpoczęła się jednak, o wiele wcześniej niż można przypuszczać…
W 1902 roku Teodor Roosevelt, prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił wybrać się na polowanie. Podczas polowania jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Zaprowadził niewinne zwierzę do Roosevelta. Prezydent kazał natychmiast uwolnić przestraszone zwierzątko. Jeden ze świadków wydarzenia uwiecznił całe wydarzenie na ilustracji, którą umieścił w gazecie. Zdjęcie oraz historia dotarła do producenta zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobnienie imienia prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear. Dziś ta nazwa w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
„Czy to jutro, czy to dziś”- wszystkim jest potrzebny miś.
25 listopada br. przedszkolaki z grupy: Leśna Skrzaty
uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", 'Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
„Jestem sobie mały miś – bawię się w przedszkolu dziś!”
Przedszkolaki z grupy Liski obchodziły cały misiowy tydzień, podczas którego wykonaliśmy wiele tematycznych prac plastycznych i rozmawialiśmy o Święcie Pluszowego Misia.
25 listopada maluszki mogły przynieść do przedszkola swoje misie, które towarzyszyły nam podczas wspólnych zabaw.
Dzień Pluszowego Misia pełen był radości i wspólnej zabawy – dzieci poznały historię pluszowego misia, mogły przejść śladami niedźwiadka, wskoczyć do misiowej jaskini, wykonaliśmy wspólny żelkowy eksperyment, a także misia z papierowego talerzyka.
17 listopada grupa przedszkolna Jagódki wykonała kolejny eksperyment pt. "Gdzie ta kostka?". Kość od kurczaka włożyliśmy do słoika z octem. Ocet rozpuszcza wapń, który jest podstawowym składnikiem kości. Po tygodniu obserwacji zauważyliśmy, że kość przypomina plastelinę - stała się elastyczna.
24 listopada grupa Liski przystąpiła do realizacji kolejnych zadań projektowych – „W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie”.
Dzisiaj nasze małe przedszkolaki wykonały trzy zadania projektowe:
Przyszła do nas zima biała, wszystko śniegiem zasypała!
Wszystko śniegiem otuliła - taka jest ta zima miła!
Gdy się śmieje, śnieg z nieba leci, aby na spacer mogły wyjść dzieci…
Za oknem prawdziwie zimowa aura. Ponieważ nasze najmłodsze przedszkolaki uwielbiają zimę, uznały, że to doskonała pora na sanki i podziwianie natury😊♥️☃️☃️☃️
Przedszkolaki z grup Leśne Skrzaty, Liski i Jagódki 21.11.2021 r. wybrały się, by skorzystać z zimowej pogody!
O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą Leśne Skrzaty oraz Jagódki w poniedziałek 21.11.2022 r. z Panią Barbarę Gradowska i Panią Karoliną Dębicką miały bardzo dużo pracy, ponieważ postanowiły przygotować owocową przekąskę. Dzieci nadziewały na patyczki wcześniej przez siebie pokrojone, ulubione owoce, tworząc w ten sposób pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Po zakończonej pracy maluszki same skosztowały to, co same zrobiły. Przedszkolakom bardzo smakowała ta owocowa przekąska, a przygotowanie szaszłyków sprawiło dzieciom dużo radości 😊♥️
Uczniowie klasy 3 biorą udział w konkursie plastycznym. Stworzyli Super Bezpieczne miasteczko Peronowo . Potrzebną dokumentację fotograficzną wraz opisem pracy wysłaliśmy do organizatora. Ogólnopolski konkurs plastyczny „Kierunek – Bezpieczeństwo” organizowany jest w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.
Makieta miasteczka została wykonana z papieru oraz tektury falistej. Wszystkie elementy zostały pokolorowane flamastrami i farbami. W makiecie dzieci przedstawiły sytuację, która pokazuje bezpieczne zachowanie na terenach kolejowych, na peronie , w pobliżu przejazdów czy torów.
Przygotowała: Anna Westfahl
17.11.2022 grupa Leśne Skrzaty wykonała kolejny eksperyment z projektu "Mała Fabryka Eksperymentów".
Temat dzisiejszego zadania to: "Czego boją się balony?"
Dzieci pod kierunkiem Pani Barbary Gradowskiej sprawdzały, czy przez nadmuchany balon można przełożyć patyczek do szaszłyków, tak by nie pękł. Do wspólnej zabawy podczas projektu "Leśne Skrzaty" zaprosiły również grupę "Liski".
Opis wykonanego eksperymentu:
Nadmuchujemy dwa balony i zawiązujemy supeł (mniej więcej 2/3 normalnej objętości). Próbujemy nabić pierwszy balon na patyczek szaszłykowy. Udało się? Teraz bierzemy drugi patyczek i balon. Ostrą część patyczka przykładamy do powierzchni balonu tuż obok supła. Powoli i ostrożnie przebijamy balon patykiem. Następnie delikatnie prowadzimy patyczek do górnej części balona. Patyk powinien wyjść przez środek ciemniejszego punktu na balonie (naprzeciwko supełka).
Obserwacja:
W pierwszym wypadku balon pęknie przy próbach przekłucia. Wbijając patyk w wyznaczonych miejscach, możemy uzyskać "balonowego szaszłyka".
Powered by aSc EduPage