• Wycieczka klasy IV i VIA

     • 11 maja 2023 uczniowie z klas IV i VIa wraz z opiekunami, p.Agatą Brąś, p.Iwoną Jessa oraz p.Ewą Pawlak wzięli udział w wycieczce do Cottbus. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w kameralnej fabryce czekolady, gdzie poznalismy historię powstania fabryki, testowaliśmy gorącą czekoladę oraz braliśmy udział w warsztatach dekorowania . Następnym punktem wycieczki byla wizyta w zoo, gdzie spotkaliśmy się oko w oko ze słoniem,tygrysem,lemurem i mnóstwem innych ciekawych zwierząt . Na koniec odwiedziliśmy planetarium w Cottbus i poznawalismy sekrety wszechświata Nasza młodzież jak zawsze spisała się na medal!

     • Tropiciele pracują metodą projektu - "Mieszkańcy łąki"

     • Dzieci z grupy "0" pracując w grupach metodą projektu, zgłębiały wiedzę o pszczołach i motylach. Skąd biorą się motyle? Skąd bierze się miód? Kto to jest pszczelarz? Oraz wiele innych wiadomości. Efektem końcowym są makiety ukazujące rozwój motyla i proces powstawania miodu. Brawo "Tropiciele".

     • Wycieczka klasy III

     • 20 kwietnia klasa 3 uczestniczyła w wycieczce do Zielonej Góry i Ochli.

      W Muzeum Etnograficznym w Ochli dzieci odkryły tajemnice osady sprzed dwóch wieków, zobaczyły tradycyjne tkaniny i ubiory ludowe. Uczniowie brali udział w zajęciach etnograficznych - wyrób masła: ,,Masło i ...maślanka z maśniczki do dzbanka". W Zielonej Górze byliśmy w Centrum Nauki Keplera - w Centrum Przyrodniczym. Pod okiem edukatorów odwiedziliśmy 32 interaktywne stanowiska wyjaśniające tajemnice fizyki, biologii, nauki o człowieku i nauki o Ziemi. W Planetarium Wenus przeżyliśmy pokaz na żywo nieba oraz filmowa prezentację ,,Poza Słońcem" pod 10 metrową kopułą. Obejrzeliśmy ekspozycję prezentującą planety Układu Słonecznego oraz Księżyc. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe opaski odblaskowe. Szczęśliwi, pełni wrażeń, wróciliśmy do Bogdańca.

     • BIEG DLA BIAŁO-CZERWONEJ

     • Fotorelacja z wydarzenia.  W piątek 28 kwietnia 2023r. uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi uczcili Dzień flagi w aktywny sposób! 

      Strażacy z OSP Bogdaniec przygotowali film "z lotu ptaka" dokumentujący wyarzenie. 

      Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie serdecznie dziękują za wspaniałą pamiątkę z wydarzenia! 

     • Zaproszenie na koncert młodzieżowego zespołu „Zbrucz”

     • Zapraszamy mieszkańców i uczniów na charytatywny koncert.

      Dyrekcja oraz cała Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bogdańcu serdecznie zaprasza na koncert młodzieżowego zespołu „Zbrucz” z Tarnopola na Ukrainie. 

      Koncert odbędzie się na hali sportowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bogdańcu w dniu 8 maja 2023 roku o godzinie 11.30.

      Wstęp płatny 5 zł, celem pomocy ukraińskim żołnierzom wyzwalającym Ukrainę.

      W programie folklor Ukrainy, ludowe tańce, śpiewy i najważniejsze ludowe góralskie instrumenty (bandura). Polskie piosenki, wspólne zabawy dzieci i artystów.

     • DZIEŃ PATRONA 2023

     • 4.05. w naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Patrona, Henryka Sienkiewicza. Był to czas, w którym wspomnieliśmy najważniejsze fakty z życia i twórczości tego wybitnego pisarza. W gabinetach szkolnych zawisły piękne gazetki okolicznościowe, a w holu głównym odbył się apel upamiętniający naszego Patrona. Przedstawiciele klas przebrali się za wybrane postaci pochodzące z dzieł Henryka Sienkiewicza. Podziwialiśmy m.in. Stasia i Nel, Rycerzy Krzyżackich, bohaterów Quo Vadis, Janko Muzykanta czy Pana Wołodyjowskiego. Był to dla nas owocnie spędzony czas, z pewnością za rok będziemy kontynuować tę tradycję.

     • Liski i Leśne Skrzaty w Gminnej Bibliotece Publicznej

     • 21 kwietnia dzieci z grupy Liski i Leśne Skrzaty odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. Wysłuchaliśmy wiosennych przygód Świnki Peppy oraz wiersza o zwiastunach wiosny. Dzieci wykonały również piękne prace plastyczne. Na koniec skorzystaliśmy z placu zabaw znajdującego się na terenie biblioteki. 

     • Literkowo w Zerówce

     • Dzieci w zerówce doskonalą swoje umiejętności w rozpoznawaniu liter, analizie i syntezie wzrokowej, rozpoznawaniu samogłosek i spółgłosek.

     • Zerówka na warsztatach w Gminnej Bibliotece Publicznej

     • We wtorek 18 kwietnia, zerówka uczestniczyła w warsztatach bibliotecznych. Dzieci wysłuchały opowiadania o muzeum, zwiedziły całą bibliotekę oraz wykonały pracę plastyczne, którą były żonkile w ramach uczestniczenia w ogólnopolskiej społeczno - edukacyjnej akcji pod hasłem "Łączy nas pamięć" organizowanej co roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

     • VI BOGDANIECKI BIEG DLA BIAŁO-CZERWONEJ

     • Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli SP Bogdaniec i SP Jeniniec do uczestnictwa w VI Bogdanieckim Biegu dla Biało-Czerwonej, który odbędzie się w Bogdańcu 28.04.2023 r. o godz.12.00 .

      Nasz bieg organizowany jest w celu szczególnego uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej obchodzonego 2 maja. To obchodzone od 2004 roku święto zasługuje na coraz nowsze inicjatywy i preteksty do zwrócenia uwagi na wielką rolę jakie pełnią nasze barwy narodowe. Chcemy propagować zdrowy styl życia i kształtować postawy patriotyczne dzieci i młodzieży.

       

      Charakter biegu:

      ● Bieg ma charakter towarzyski. Nie będzie prowadzony pomiar czasu.

      ● Odróżnia się od innych biegów tym, że biegniemy w strojach z akcentami biało- czerwonymi.

      ● Dla właściciela najbardziej patriotycznej kreacji przewidziana jest nagroda-niespodzianka.

       

      Program biegu:

      1. Zbiórka uczestników na boisku szkolnym - 11.40

      2. Wspólna rozgrzewka - 11.45

      3.Wspólne zdjęcie z flagą biało-czerwoną.

      4. Start biegu 12.00 5. Wręczenie nagród - niespodzianek.

      6. Zakończenie biegu na boisku szkolnym.

      Trasa biegu: Start na boisku szkolnym → ścieżka leśna w kierunku Zagrody Młyńskiej (tylko dla dorosłych, uczniów klas 4-8 SP) → powrót ścieżką leśną w kierunku szkoły → boisko szkolne ( meta na boisku).

      Uczniowie klas 1-3 biegną wokół boiska.

      Organizatorzy: Dyrekcja i nauczyciele SP w Bogdańcu

     • DZIEŃ ZIEMI

     • 24 kwietnia 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bogdańcu wzięli udział w szkolnych obchodach Światowego Dnia Ziemi.

      Z tej okazji dzieci przygotowały okolicznościowe plakaty oraz każda z klas zaproponowała hasło promujące Dni Ziemi.

      Dodatkowo uczniowie z klas 6b, 8a i 8b wspólnie przygotowali prezentacje multimedialną związaną z tematyką ochrony naszej planety.

     • Wycieczka do Santoka

     • Nowa galeria Wycieczka do Santoka została dodana do albumu fotograficznego

      18 kwietnia 2023r. uczniowie SP Bogdaniec, należący do Szkolnej Ligi Historycznej, pod opieką Pani Małgorzaty Reks i pana Remigiusza Wojczala, wybrali się na wyprawę w poszukiwaniu śladów średniowiecznego grodu Santok.

      Na przygodę wyruszyliśmy szynobusem PKP z lekkim opóźnieniem i obawą przed nadciągającym deszczem. Ze stacji w Santoku do muzeum czekał nas długi, ale przyjemny spacer.

      Zwiedziliśmy Muzeum Grodu Santok, w którym znajduje się wystawa „ Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”. Zaaranżowano w niej wykopy archeologiczne z reliktami zabudowy odkrytej w grodzisku. Cennym uzupełnieniem wystawy są animacje odtwarzające elementy życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie. W muzeum uczestniczyliśmy w grze muzealnej „Santocka ścieżka zagadkowo-zabytkowa”.

      Następnie przeprawiliśmy się promem na drugi brzeg Warty, gdzie zobaczyliśmy dawne grodzisko. Po zwiedzaniu czekało na nas ognisko w marinie, przy którym upiekliśmy pyszne kiełbaski.

      Na koniec zdobyliśmy wzgórze santockie, gdzie stoi zabytkowa wieża. Nasz wysiłek został nagrodzony pięknymi widokami na cały Santok i dolinę Warty i Noteci.

      Do zobaczenia na kolejnej wycieczce! Warto poznawać Polskę!

      Opiekunowie: Małgorzata Reks, Remigiusz Wojczal

     • Zajączek w grupie Tropiciele (Zerówka)

     • Dzieci w zerówce odwiedził zajączek. Zaskoczenie, wielka radość i miła niespodzianka. W prezentach znalazły się mydlane bańki, z którymi wykonywaliśmy ćwiczenia oddechowe. Prezenty zapakowane były w folię bąbelkową, którą wykorzystaliśmy do zabaw sensorycznych i terapii ręki. Dzieci doskonaliły chwyt pęsetowy i tonus mięśniowy.

     • Apel z okazji 83 rocznicy zbrodni katyńskiej

     • Nowa galeria apel z okazji 83 rocznicy zbrodni katyńskiej została dodana do albumu fotograficznego

      12 kwietnia 2023 roku na placu przykościelnym w Bogdańcu odbył się uroczysty apel z okazji 83 rocznicy zbrodni katyńskiej i 13 rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Został on przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bogdańcu pod kierunkiem nauczyciela historii Remigiusza Wojczala.

      Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu całej społeczności szkolnej, z najdłuższą w całym powiecie, flagą biało-czerwoną ze szkoły na plac przykościelny.

      Wszystkich zgromadzonych przywitała Pani Małgorzata Reks, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bogdańcu, która wspomniała o tragicznych losach polskich żołnierzy w niewoli sowieckiej, o ich niezłomnej postawie, honorze i poświęceniu dla Ojczyzny.

      Przed Bogdanieckim Dębem Pamięci kapitana Eugeniusza Wojczala - ofiary zbrodni katyńskiej, modlitwę poprowadził ksiądz proboszcz Gabriel Stożek. Przypomniał nam wszystkim, aby pamięć o zbrodni katyńskiej i katastrofie lotniczej jednoczyła Polaków w duchu prawdy i przebaczenia.

      W dalszej części uczestniczyliśmy w Apelu Poległych, po którym zaproszeni goście, Dyrekcja Szkoły oraz delegacje klas składały wiązanki kwiatów i znicze przed bogdanieckimi obeliskami.

      Na naszym apelu miło nam było gościć Pana Rafała Deptułę, Zastępcę Wójta Gminy Bogdaniec oraz wszystkich przybyłych mieszkańców Bogdańca.

      Oprac. Remigiusz Wojczal

     • ZAPROSZENIE

     • Zapraszamy na apel z okazji 83 rocznicy zbrodni katyńskiej

      i 13 rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku

      12 kwietnia 2023 roku (środa)

      miejsce: Plac przykościelny w Bogdańcu

      Program uroczystości:

      1. 11.45 - przejście uczniów z flagą biało-czerwoną na plac przykościelny

      2. 12.00 - Apel Poległych przy Bogdanieckim Dębie Pamięci

      3. Modlitwa w intencji polskich żołnierzy - ks. proboszcz Gabriel Stożek

      4. Złożenie kwiatów i zniczy.

      - w apelu uczestniczą całe klasy IV – VIII oraz delegacje klas 1 - 3 pod opieką nauczyciela prowadzącego lekcję

      - podczas apelu delegacje gości i klas składają wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikami

      - Po akademii lekcje odbywają się według planu.

      - W tym dniu obowiązuje strój galowy

       

      Zaprasza Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bogdańcu Małgorzata Reks i nauczyciel historii Remigiusz Wojczal

     • Wielkanocne śniadanie

     • 5 kwietnia uczniowie z klas I-III przygotowali pyszne, zdrowe śniadania. Odbyły się one w klimacie wiosenno-wielkanocnym. Na stołach pojawiły się warzywa, owoce, świeże pieczywo, jajka, wędlina. Nie zabrakło również wielkanocnych babeczek. Dzieci poznały zalety zdrowego śniadania oraz tradycyjne potrawy wielkanocne.

     • Wiosenne sadzonki w grupie Liski

     • 30 marca dzieci w grupie Liski sadziły wiosenne cebulki, fasolę oraz siały rzeżuchę. Później wykorzystamy je podczas realizacji zdrowych śniadań. Dzieci dowiedziały się, czego rośliny potrzebują, aby rosnąć. Przez kolejne dni będziemy obserwować nasze sadzonki. Dzieci z ogromną chęcią obserwują wzrost posadzonych i wysianych przez siebie roślin.

     • Wycieczka przedszkolaków do Małego Centrum Nauki SOWA w Witnicy

     • 28 marca nasze przedszkolaki z grup Leśne Skrzaty, Liski i Jagódki wybrały się do Małego Centrum Nauki SOWA w Witnicy. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji. Między innymi zajęcia w Majsterni, przeprowadzone przez obsługę ośrodka - dzieci przygotowywały papierowe sowy, które później mogły wrzucić do tunelu aerodynamicznego i zobaczyć, jak latają. Dzieci mogły zobaczyć również model człowieka wraz z modelami jego organów wewnętrznych i ich układem w ciele. Ogromną atrakcją była również możliwość stworzenia filmu poklatkowego, czy zabawy z modelem terenu wykonanym z plastycznej masy i obserwowanie na nim układ depresji, po dokonanych w nim zmianach. Świetną zabawą dla dzieci okazała się również armata powietrzna. W Centrum Nauki SOWA czeka nas jeszcze wiele innych ciekawostek!

     • Zdrowe śniadania w grupie Liski

     • 24 i 30 marca w grupie Liski dzieci przygotowywały samodzielnie swoje śniadaniowe kanapki. Dzięki temu budujemy zdrowe nawyki żywieniowe i uczymy samodzielności.

     • Szklarnia z fasolą w grupie Jagódki

     • Przedszkolaki z grupy "Jagódki" założyły w sali przedszkolnej mini szklarnię z fasolą. Z niecierpliwością przed porannymi zajęciami oglądają swoje fasolki, czy już zaczynają kiełkować.