• Pomoc pedagoga i psychologa

W naszym przedszkolu Państwa dzieci mają możliwość skorzystania z pomocy psychologiczno - pedagogicznej.

Psycholog mgr Magdalena Nowakowska

Pedagog mgr Zofia Dobosiewicz

Pedagog specjalny mgr Barbara Gradowska

W ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej prowadzone są również zajęcia:

• logopedyczne - mgr Izabela Kneć,
      • oraz oddziaływania indywidualne wychowawców poszczególnych grup w pracy z uczniem zdolnym i wymagającym zajęć wspomagających.

Na poszczególne zajęcia uczniowie są kierowani na podstawie opinii i orzeczeń z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, jak i obserwacji kadry pedagogicznej.

Uczniowie i ich rodzice mają możliwość skorzystania z porad specjalistów zatrudnionych w szkole.

Zajęcia logopedyczne

Mowa stanowi podstawę rozwoju osobowości dziecka i prawidłowego przebiegu procesów myślowych. Czuwanie nad przebiegiem jej rozwoju od najwcześniejszego dzieciństwa jest ważnym zadaniem rodziny, a później przedszkola oraz szkoły.

Grupowe zajęcia logopedyczne kształtujące i utrwalające poprawną mowę skierowane są do dzieci i uczniów przejawiających trudności językowe, opóźniony rozwój mowy (OMR). Program grupowych zajęć logopedycznych eksponuje działalność skierowaną na prawidłowy rozwój mowy, który wpływa na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka, zaspokojenie potrzeby akceptacji i sukcesów, poczucie własnej wartości, budowanie więzi i kontaktów z rówieśnikami.

Cele programu:

• Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi oraz prawidłowego tempa wypowiedzi.
      • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
      • Doskonalenie wymowy już ukształtowanej.
      • Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
      • Wdrażanie orientacji przestrzennej.
      • Ćwiczenie logicznego myślenia, pamięci, uwagi,
      • Wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej.

Wyżej wymienione cele realizowane będą poprzez:

• ćwiczenia oddechowe,
      • ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny,
      • ćwiczenia ortofoniczne,
      • ćwiczenia słuchowe,
      • ćwiczenia słownikowe.
      • Ćwiczenia artykulacyjne z wykorzystaniem ruchu.
      • Elementy integracji sensorycznej.

Harmonogram zajęć logopedycznych na rok 2023/2024

12.30.– 14.00