• Projekt LEGO

• W roku szkolnym 2022/2023 będziemy świętować obchody 10. rocznicy współpracy polsko-niemieckiej w zakresie programowania z klockami LEGO.

9 kwietnia 2013 roku uczniowie ówczesnego Gimnazjum spotkali się wraz z nauczycielami,  Panem Markiem Sokołem oraz Panią Anną Moledą z grupą uczniów z Niemiec. Jeszcze w kwietniu polsko-niemiecki zespół spotkał się na wyjazdowych warsztatach z uczniami ze szkoły z Neutrebbin, gdzie uczyli się programowania w programie LEGOMINDstorms. W kolejnym roku szkolnym polsko-niemiecka drużyna wzięła udział w swoim pierwszym turnieju First LEGO League w Niemczech. Projekt jest fifnasowany ze środków z programu Euroregion Pro Europa Viadrina

Mamy rok szkolny 2022/2023 i ta przygoda wciąż trwa!

• W dniach 15-17 lutego grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bogdańcu pod opieką p. Edyty Kiełpińskiej i p. Anny Rutkowskiej-Szabla wraz z kolegami z Cedyni i Neutrebbin przygotowuje się w Hotelu Leśne Ustronie w Witnicy do konkursu FLL Superpowered.

Aby wystartować w konkursie należy przygotować problem badawczy - w tym roku jest to szerokorozumiana gospodarka energią - wypracowany miks energetyczny, pozyskiwanie energii, magazynowanie energii, transportowanie energii. Uczniowie w ramach pracy badawczej musieli zgłębić jedno z zagadnień związanych z energią i opracować jego innowacyjne rozwiązanie lub usprawnić istniejący model rozwiązania zadania. Ponadto uczniowie, za pomocą samodzielnie zbudowanego robota z klocków LEGOMINDStorms rozwiązują zadania przygotowane dla nich na tegorocznej macie konkursowej. Ale również sama mata została przygotowana w nieco zmienionej formie niż dotychczas. Ci z Was, którzy śledzą nasze poczynania na bieżąco zauważyli na pewno, że tegoroczna mata jest krótsza niż zazwyczaj, a przy stole konkursowym staną dwie pary, a nie jak dotąd jedna.

• First LEGO League SUPERPOWERED 2023

• W piątek 17 lutego 2023r. w Eisenhüttenstadt w Niemczech nasza międzynarodowa drużyna LEGO RAIDERS wzięła udział w konkursie FLL SUPERPOWERED.
          Po dwudniowych warsztatach w Witnicy z samego rana w piątek udaliśmy się autokarem do Eisenhüttenstadt, aby sprawdzić się w turnieju. Nie było łatwo! Projekt badawczy, współpraca w grupie, projekt robota i ocena programów to tylko kilka z kategorii, w jakich sędziowie sprawdzali drużyny. Po jednym starcie próbnym i 3 startach meczowych oraz prezentacji projektu badawczego zajęliśmy 10 miejsce. Zostaliśmy jako drużyna nominowani do nagrody za najlepszy projekt robota i program oraz do nagrody za najlepszy projekt badawczy - prezentację. Cieszymy się, że została w tym roku nasza praca została doceniona takim wyróżnieniem!

A.Rutkowska-Szabla

• PROJEKT LEGO 2023/2024 MASTERPIECE

• W dniach 29-30.09.2023r. odbyło się w Witnicy, w Hotelu Leśne Ustronie spotkanie kolejnej edycji konkursu FIRST LEGO League. Konkurs ten ma na celu rozwijanie zainteresowań naukowych i technologicznych wśród uczniów, poprzez konstruowanie i programowanie robotów LEGO.

Podczas spotkania zaprezentowano uczniom temat tegorocznej edycji, który brzmiał „MASTERPIECE”. Uczestnicy - uczniowie ze szkół w Bogdańcu, Cedyni i Neutrebbin, mieli za zadanie zaprojektować i zbudować robota, który byłby w stanie rozwiązać różne wyzwania związane z tematyką sztuki i kultury. Następnie odbył się trening z zakresu programowania robotów w języku LEGO Mindstorms EV3. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi komendami programowania, takimi jak przesuwanie się robota, obrót w lewo lub prawo, a także wykonywanie różnych zadań, takich jak podnoszenie czy przenoszenie przedmiotów. Dzięki temu treningowi uczestnicy zwiększyli swoje umiejętności i pewność siebie w obszarze programowania robotów LEGO. Podczas spotkania omówiono również prace nad projektem naukowym i ustalono harmonogram kolejnych spotkań.

Na zakończenie spotkania ogłoszono datę i miejsce kolejnego warsztatu, na którym zespół będzie miał możliwość przedstawienia swojego projektu. Podkreślono także, że to, co najważniejsze w konkursie, to nie tylko osiągnięcia i wyniki, ale także nauka, współpraca i dobra zabawa. Spotkanie było inspirujące i motywujące dla uczniów, którzy teraz mogą rozpocząć pracę nad swoimi projektami i przygotować się do konkursu FIRST LEGO League.

A. Rutkowska-Szabla